1

HİDROLİK TANK VE KAPAKLARI HAKKINDA TÜM MERAK EDİLENLER

Tank kapakları bir çok şekilde ve bir çok özellikte bulunmaktadır. Bunlar hakkında bilgi verecek olursak hepsinden teker teker bahsetmek gerekir.

Tank içerisine tank kapakları sayesinde, kolay ürün yerleştirmek ve çıkartmak için tank kapağı kullanılmaktadır. Kullanışlı ve emniyetli tank kapakları tank ağzına sıkıca oturur. Tank kapakları ova tank kapakları, dairesel tank kapakları, ve dikdörtgen tank kapaklarıdır.

Dışa açılır dikdörtgen tank kapakları; özellikle şişme ve yıkama makinelerinde kullanılır. Endüstrilerde tank altında biriken pulpun kolayca çıkartılabilmesi için gereklidir. Örneğin şarap ve meyve suyu için var olan endüstrilerde gereklidir. Büyük önem ve gereklilik arz etmektedir. Kolay kapanıp kolay açılır bu sayede büyük kolaylık sağlamaktadır.

İçe açılır oval tank kapakları; tankların iç kısımlarına kolay erişilebilmesi için kullanılmaktadır ki tankın içine erişmek büyük önem arz etmektedir. Gereklilik ve temizlene bilirlik açısından tank kapağın kolay erişime açık olması önemlidir. Oval şekilli çerçeve ile CIP uygulaması için kolay erişim sağlamaktadır. Ayrıca basınçlı kaplar için güvenlik sağlamaktadır. Hidrolik sistemde basıncın kontrol altında tutulması daima önemlidir.

Dışa açılır dairesel tank kapakları; başta süt endüstrisi olmak üzere basınçlı olmayan  tankların kullanımında gereklidir. Çiftli contası sayesinde içerisinde bulunan sıvının püskürülmesi önlenir. Mobil araçların  kullanımında ve tankerlerde rahatlıkla kullanılabilir.

İşin içinde basınç sıkışık olmadığı için rahatlıkla tercih edilebilen bir tank kapağı türüdür. Basınç sıkıntısının yaşanmayacağı endüstriyel sektörlerde rahatlıkla kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Menhol- Tank Kapakları Hakkında Bilgi

Tank kapakları, süt, yiyecek ve içecek ayrıca biyo-ilaç endüstrilerinde tankın içerisine kolay giriş çıkışın sağlanabilmesi için önem arz etmektedir. Kolay giriş çıkışın sağlanabilmesi hidrolik sistemlerin kolaylığı ve rahatlığı açısından, işlevinin tam olarak sağlanabilmesinin gerekliliği söz konusunda oldukça gerekli bir unsurdur. Tank kapakları kaliteli ve hijyenik olmalıdır. Hijyen meselesi önemlidir. Tank içerisindeki akışkan sıvının hijyenik olmayan bir madde ile ya da mekanizma ile temas etmemesi gerekmektedir. Tank içerisine giriş ve çıkışı kolaylıkla sağlayabilen dairesel, oval ve dikdörtgen kapakların varlığı ile işlevsel özellikleri düşünülerek hareket edilebilir.

Kapakların işlevi tercih noktasında çok önemlidir. Basınç için gerekli olmayan bir kapağın basınçlı noktada kullanılmaması önemle arz edilmiş bulunmaktadır. Bu nedenle hem güvenlik hem de giriş ve çıkışın kolaylığı açısından tank kapaklarına gerekilen önemin verilmesi gerekmektedir.

Hidrolik Tank ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Hidrolik tank sıcaklığı artan akışkanların soğutulması için büyük önem arz etmektedir. Ayrıca hidrolik tankta dibe çöken kirliliğin ve pisliklerin temizlenmesi gerekmektedir.

Tank içindeki akışkanın seviyesini görmek önemlidir. Bu nedenle tank içindeki akışkanın daima görünmesi görünebilir olması büyük önem arz etmektedir. Ayrıca tank kapağı ile depo içine kirletici madde girilmesi de önlenmiş olunur. Depodaki akışkanlığın hijyeni açısından bu olgu büyük önem arz etmektedir ve daima akışkan sıvının güvenliği düşünülmelidir.

Akışkanın havasının dışarı  atılabilmesi için, akışkan seviyesi ve deponun tavanı arasında daima bir boşluk olmalıdır. Bunun nedeni, akışkanın  içerisindeki havanın dışarı atılması gereklidir.

Ayrıca depo içerine yabancı maddenin girmemesi için daim a doldurma filtresi ve süzgeci konulması zorunluluğu bulunmaktadır.

Tank kapakları ve tankın özelliği açısından en çok önem arz eden olaylardan biri daima akışkanın güvenliği ve basınç konusunun  göz ardı  edilmemesidir. İki seçenek açısından ve hidrolik sistemin düzgün çalışabilmesi açısından özellikler yönünden işlevin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca belirtilen unsurlarda dikkate alınılmalıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR