1 2 >

HİDROLİK RAKOR ÇEŞİTLERİ HAKKINDA TÜM MERAK EDİLENLER

Esasında Hidrolik Rakor olarak adlandırılması durumunda iken sektörde hidrolik rekor olarak bilinmektedir. Türkçe de rakorun tanımından bahsedecek olursak, sıhhi tesisatta iki boruyu döndürme işlemi yapmadan birbirine bağlayan parça, olarak denildiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle rakor olarak kullanılması daha doğru olacaktır.

Bilindiği üzere  hidrolik sistemler birçok eleman vasıtasının birlikte kullanılması le oluşan bir sistemdir. Parçaların birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Bunun  nedeni ise birbiri  ile uyumlu olan parçaların sistemi doğru çalıştırması yönünde olması ve güvenilirlik açısından doğru olmasıdır. Hidrolik rakor, sistem içinde parçaları birbirine bağlama görevi ile bir çok ürün yelpazesine sahiptir. Bunun nedeni se bir çok parçanın aslında rakor sayesinde bağlanabilmiş olmasından kaynaklanmasıdır bu da yelpaze genişliğini oluşturmaktadır. Rakorlar hortum rakorları ve boru rakorları olarak incelenebilmektedir.  rakorlar daima gereklilik ve koşullara göre seçilmelidir. Zaten hidrolik sistemde bu daima gereklidir. Her parça daima koşullar ve gereklilik  çerçevesi baz alınarak seçilmelidir. Bu da sistemin doğru çalışmasına en önemli etken sağlayan unsurdur.

Hidrolik sistemde daima güvenlik ve doğru çalışma koşulları düşünülerek hareket edilmelidir. Basıncı düşünerek parça yardımı alınmalıdır. Aksi taktirde büyük sorunlar yaşanabilir tehlike daima düşülmelidir. Bu nedenle gerekli konulara gerekli araç yani elemanların yerleştirilmesi lazımdır. Hidrolik sistemin doğru çalışması isteniliyorsa daima istekler göz önüne alınarak hareket edilmelidir.

Hidrolik Rakor Çeşitleri Hakkında Bilgi

Rakorlar; bağlanma şekli ve diş tiplerine göre kategori oluşturmaktadır ve bu kategorilerde incelenebilir. Kullanıldıkları alana göre tercih yapılması gerekilen bir statüde bulunmaktadır.

Boru bağlantılarında sistem baz alındığında birbirine çok benzeyen tek yüklü ve çift yüklü rakorlar bulunmaktadır. Tabi ki ürünler daima hammaddeye göre farklılık göstermektedir. Ürün genellikle paslanmaz rakor olarak seçilmektedir. Fakat bir çok seçeneği mevcuttur.

Paslanmazlık daima büyük gerekliliklerden olmuştur. Paslanmazlık demek aslında sistemin işleyişinde doğruluk anlamına gelmektedir.

Ayrıca bakım konusunda da kolaylık sağlaması anlamına gelerek büyük önem oluşturmaktadır. Hidrolik hortum rakorları ise düz hortum rakorları, interlock hortum rakorları ve vidalı hortum rakorları olarak gruplanarak ayrı olarak incelenebilmektedir.

Bağlantı Tiplerine Göre Hidrolik Rakorlar

Kaynaklı Rakorlar
Boru’dan Boru’ya Bağlantılar
Boru’dan Dişi Gövdeye Bağlantılar
Boru’dan Erkek Gövdeye Bağlantılar
Çekvalfler
Quick Couplings (Quick Kaplin)
Manometre Rakorları

Diş Tiplerine Göre Hidrolik Rakorlar

NPT Dişli Rakorlar
BSPP Dişli Rakorlar
BSPT Dişli Rakorlar
Metrik Dişli Rakorlar
UNF Dişli Rakorlar vb.

Rakorlar çok çeşitli olarak yer almaktadır. Bunun nedeni de kullanıldığı alanın çok olmasından kaynaklıdır. Bir alandan bir hidrolik alandan tam verim alınmak isteniliyorsa daima alana göre parça seçmek çok önemlidir. Alanın gerekliliği ve gerektirdiği baz alınarak hareket edilmeli ve sistemsel sorunların önüne geçilmelidir. Bu her parçanın gerektireceği sağlık ve parçanın kendi sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR